Jak podłączyć przycisk do Arduino

Jak podłączyć przycisk do Arduino

Kiedy budujesz obwód za pomocą arduino, możesz chcieć dodać do swojego projektu przycisk. Ale zanim to zrobisz, będziesz chciał zrozumieć, jak działa przycisk.

Przycisk to przełącznik, który może być wciśnięty lub zwolniony, i często jest używany w połączeniu z diodą LED do sterowania czymś. Zazwyczaj przycisk jest podłączony do cyfrowego pinu w arduino. Kiedy przycisk zostanie wciśnięty, wejście w arduino zmieni się z LOW na HIGH, co może być wykorzystane do sterowania diodą LED lub innym urządzeniem.

Istnieje kilka różnych sposobów na okablowanie przycisku. Najczęstszym z nich jest podłączenie strony masy przełącznika do szyny masy Arduino, a strony pinu cyfrowego do pinu na płytce Arduino.

Innym sposobem podłączenia przycisku jest podłączenie zarówno strony cyfrowej jak i masy przełącznika do tego samego rezystora, a następnie podłączenie dwóch nóg rezystora do pinu 5v na płytce Arduino. Rezystor działa jako podciąganie na linii 5v, aby upewnić się, że kiedy odczytasz pin, będzie on HIGH.

Wewnętrzne rezystory na niektórych mikrokontrolerach mogą być również użyte do ustalenia stanu HIGH. Jest to dobra opcja, ponieważ pozwala zaoszczędzić na ilości komponentów, ale są też pewne wady tej metody.

Po pierwsze, rezystor w tej pozycji sprawi, że pin cyfrowy będzie “pływającym” wejściem, gdy przełącznik nie będzie wciśnięty. Może to spowodować, że wejście cyfrowe będzie odczytywane w sposób błędny. Może to być problem, jeśli masz diodę LED podłączoną do tego pinu cyfrowego.

Alternatywnie, możesz podłączyć pin cyfrowy do zewnętrznego rezystora, aby ustalić stały stan HIGH – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu budropol.com.pl. Jest to mniej mylące, ale nie jest tak wydajne.

Bardziej skomplikowana konfiguracja obwodu przycisku polega na podłączeniu masy i przewodów danych przycisku do zewnętrznego rezystora podciągającego, a następnie podłączeniu przewodu z pinu cyfrowego do pinu 5v Arduino. Możesz to zrobić z wewnętrznym lub zewnętrznym rezystorem podciągającym w zależności od potrzeb projektu.

Zapobiegnie to “płynięciu” pinu cyfrowego, gdy przycisk nie jest wciśnięty, co może spowodować, że wejście cyfrowe zwróci losową wartość (HIGH lub LOW). Wewnętrzny rezystor podciągający pozwoli również zaoszczędzić miejsce na płytce i zmniejszyć liczbę komponentów o jeden.

Możesz również użyć zewnętrznego rezystora podciągającego, ale jest to mniej popularne niż użycie wersji wewnętrznej. Jednak nadal będziesz musiał włączyć INPUT_PULLUP w swoim kodzie, aby to zrobić.

Teraz, gdy nauczyliśmy się jak podłączyć przycisk do arduino, zbudujmy obwód, który włącza diodę LED, gdy przycisk jest wciśnięty. Jest to dość łatwe do zrobienia poprzez modyfikację szkicu ćwiczeniowego blink. Program będzie włączał diodę LED po naciśnięciu przycisku i wyłączał ją po jego zwolnieniu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *