Schemat podłączenia ochronników przeciwprzepięciowych

Schemat podłączenia ochronników przeciwprzepięciowych

Ochronnik przeciwprzepięciowy podłącza się do gniazdka i kieruje energię elektryczną do ziemi, jeśli napięcie z przychodzącego przepięcia wzrośnie powyżej bezpiecznego poziomu. Jest to realizowane przez element zwany warystorem z tlenku metalu lub MOV.

W nowoczesnym domu większość gniazdek ma trzy przewody: liniowy, neutralny i uziemiający. Wiele ochronników przeciwprzepięciowych łączy je wszystkie w pary (linia-neutralny, linia-uziemienie i neutralny-uziemienie).

Ochrona przeciwprzepięciowa jest ważna z wielu powodów. Najbardziej znanym powodem są uderzenia piorunów, ale nawet mniejsze przepięcia mogą spowodować poważne uszkodzenia urządzeń elektronicznych. Takie przepięcia zdarzają się znacznie częściej niż mogłoby się wydawać i mogą być przyczyną wielu problemów z elektroniką i sprzętem domowym.

The Surge Protector Diagram Explained

Standardowa ochrona przeciwprzepięciowa przekazuje prąd elektryczny wzdłuż od gniazdka do grupy urządzeń podłączonych do niego. Jeżeli napięcie osiąga akceptowalny poziom, kieruje dodatkową energię elektryczną do przewodu uziemiającego gniazdka. Najpopularniejszy typ ochronnika przepięciowego wykorzystuje warystor z tlenku metalu, czyli MOV, do przekierowania nadmiaru napięcia.

Kiedy pojawia się przepięcie, MOV szybko wykrywa zmianę ciśnienia i zmniejsza opór, aby odwrócić skok napięcia. MOV jest połączony z gorącą linią zasilania i linią uziemienia przez półprzewodnik, który może zmieniać swoją rezystancję w miarę wzrostu lub spadku napięcia.

Aby zainstalować ochronnik przeciwprzepięciowy, należy określić miejsce jego montażu. Najczęstsze miejsca dla ochronników przeciwprzepięciowych to panel zasilania, ale można je również znaleźć w listwach zasilających używanych wokół domu.

Jeśli montujesz urządzenie przeciwprzepięciowe na ścianie, włóż zielony, biały i czarny przewód do otworu lub zacisku kablowego i całkowicie zabezpiecz je na miejscu. Ważne jest, aby w pełni zabezpieczyć przewody, ponieważ zbyt duża przestrzeń pomiędzy ochronnikiem a przewodami może spowodować niebezpieczne iskrzenie.

Niektóre urządzenia przeciwprzepięciowe zawierają zintegrowany bezpiecznik zapasowy. Ta funkcja jest pomocna dla zgodności z wytycznymi przepisów. Pomaga zapobiegać niebezpiecznemu iskrzeniu, jeśli ochrona zawiedzie lub zostanie odłączona z powodu przepięcia.

The Best Way to Wire a Surge Protector

Przy zakupie ochronnika przeciwprzepięciowego, upewnij się, że dostaniesz taki, który będzie pasował do twoich specyficznych gniazdek. Zazwyczaj ochronniki przeciwprzepięciowe są wyposażone w wiele gniazd, dzięki czemu można wybrać ten, który jest najwygodniejszy dla danej konfiguracji.

How to Wire a Surge Protector

Większość ochronników przeciwprzepięciowych ma cztery kolorowe przewody: jeden zielony (uziemienie), jeden biały (neutralny) i dwa czarne (gorące). Jeśli Twoje urządzenie przeciwprzepięciowe nie posiada tych przewodów, możesz użyć ich do podłączenia urządzenia, postępując zgodnie ze schematem elektrycznym dołączonym do produktu.

Oprócz podłączenia przewodów zasilających i uziemiających, należy podłączyć jeden z czarnych przewodów do wyłącznika. Przełącznik ten znajduje się w pobliżu wyłącznika obwodu zasilania domu.

Drugi czarny przewód należy podłączyć do listwy zasilającej lub podobnego urządzenia, które można podłączyć do przychodzącego prądu. W zależności od modelu ochronnika przeciwprzepięciowego, można również użyć wyłącznika, aby zapobiec jego zadziałaniu przez skok lub przepięcie. Jeśli nie jesteś pewien, które rozwiązanie jest najlepsze w Twojej sytuacji, warto skonsultować się z elektrykiem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *