Jak podłączyć rozdzielacz do ogrzewania podłogowego

Jak podłączyć rozdzielacz do ogrzewania podłogowego

Zarządzanie przepływem i powrotem wody w systemie ogrzewania podłogowego jest zadaniem wymagającym szczególnej uwagi. Aby zapewnić przepływ wody w prawidłowym kierunku oraz ogrzewanie wody w odpowiedniej temperaturze, należy zainstalować rozdzielacz. Podczas instalacji należy wykonać kilka kroków. Rozdzielacz musi być zainstalowany w bezpiecznym i dogodnym miejscu oraz powinien być dostępny w celu dokonania napraw.

Pierwszym krokiem jest określenie źródła ciepła. Wielkość źródła ciepła określi ilość pętli. Jeśli źródłem ciepła jest kocioł, woda z kotła zostanie wysłana do rozdzielacza. Rozdzielacz będzie następnie pompował wodę przez różne pętle. Dzięki temu rurociągi pracują równomiernie.

Następnie należy podłączyć kocioł do rozdzielacza za pomocą złączek zaciskowych. Na szynie rozdzielacza zainstalowany jest również manometr. Manometr ten poinformuje Cię jak pracuje system. Ciśnienie należy sprawdzić przed położeniem jakiegokolwiek jastrychu lub masy samopoziomującej – znajomość tych informacji jest zasługą ekspertów portalu znakomite-porady.pl. Jeśli planujesz dodać przedłużenie podłogi, będziesz musiał podłączyć rozdzielacz przedłużający do rozdzielacza na końcu pompy. Ponadto należy dopasować orurowanie przepływu i powrotu.

Następnie należy zainstalować rozdzielacz w pomieszczeniu z urządzeniami. Rozdzielacz powinien być umieszczony co najmniej 1 metr nad podłogą. Zaleca się, aby rozdzielacz został zainstalowany przed zainstalowaniem pakietu kontrolnego. Rozdzielacz musi być również bezpieczny i zabezpieczony. Aby zapobiec przeciekaniu rozdzielacza, należy zainstalować korki zaślepiające, aby zamknąć przepływ wody do innych stref.

Rozdzielacz może być zainstalowany w szafce z ukrytym przejściem. W przypadku większych projektów może być konieczne zainstalowanie wielu rozdzielaczy. Często rozdzielacz będzie wyposażony we wsporniki, aby utrzymać go na miejscu. Podczas instalacji należy przeciąć rurę za pomocą plastikowego obcinaka do rur i ponownie zaokrąglić rurę za pomocą kalibratora.

Po zainstalowaniu rozdzielacza, zawór termostatyczny powinien być ustawiony na minimalną temperaturę (25degc), a następnie zwiększany o dwa degc każdego dnia. Zainstalowany jest również ręczny odpowietrznik, który umożliwia wydostanie się niewielkiej ilości powietrza z systemu. Zainstalowany jest również zawór napełniający/odpływowy do początkowego napełniania i opróżniania systemu ogrzewania podłogowego.

Belka powrotna jest zwykle wyposażona w siłowniki do sterowania przepływem wody. Siłowniki te będą otwierać i zamykać zawory zgodnie z poleceniami termostatu. Siłowniki te będą również sterować przepływem wody przez poszczególne obiegi podłogowe. Zazwyczaj siłowniki te są sterowane przez termostaty strefowe.

Możesz zdecydować się na zainstalowanie dodatkowych rozdzielaczy dla większego systemu ogrzewania podłogowego. Jednak przed podjęciem tej decyzji należy rozważyć potrzeby użytkownika końcowego. Niektórzy ludzie decydują się na zainstalowanie wąskich szafek do przechowywania rur. W celu ustalenia, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Państwa nieruchomości, należy skonsultować się z profesjonalistą.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *