Przedwzmacniacze i wzmacniacze to dwa istotne elementy każdego systemu audio, dlatego warto wiedzieć, jak je prawidłowo podłączyć. Przedwzmacniacz wzmacnia sygnał do poziomu liniowego przed wysłaniem go do wzmacniacza mocy, który wzmacnia go do poziomu, który może napędzić głośniki i słuchawki.
What Are the Pros and Cons of Using a Preamplifier?
Przedwzmacniacze są często projektowane w high-endowych systemach audio. Mogą być bardzo drogie, ale poprawiają jakość dźwięku twojego systemu poprzez wzmocnienie sygnału wyjściowego z twoich urządzeń przed wysłaniem go do wzmacniacza mocy.
Zalety używania przedwzmacniacza
Główną zaletą przedwzmacniacza jest to, że sprawia, że muzyka brzmi lepiej. Usuwa on również zniekształcenia, które mogą wystąpić podczas podróży sygnału przez przewody stereo z urządzenia muzycznego do wzmacniacza mocy i głośników.
Wybierając przedwzmacniacz, pamiętaj, aby wybrać taki, który dobrze współpracuje z Twoim sprzętem i ma wiele wejść dla wszystkich urządzeń. Niektóre przedwzmacniacze są nawet wyposażone w różne equalizery i inne funkcje.
Jak podłączyć przedwzmacniacz do wzmacniacza
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić podczas podłączania przedwzmacniacza do wzmacniacza jest upewnienie się, że oba urządzenia są wyłączone i mają wyłączone zasilanie. Zapobiegnie to ich przypadkowemu podłączeniu i uszkodzeniu.
Następnie należy podłączyć kable wejściowe z urządzeń źródłowych do wtyków wejściowych znajdujących się z tyłu przedwzmacniacza. Należy to zrobić za pomocą kabli RCA lub XLR. Jeśli masz system stereo z kilkoma różnymi typami głośników, użyj dwóch kabli głośnikowych dla każdej pary i podłącz je do odpowiednich terminali z tyłu przedwzmacniacza.
Sprawdź ustawienia wzmocnienia w swoim przedwzmacniaczu i amplitunerze AV
W przeciwieństwie do regulacji głośności w telewizorze, wzmocnienie reguluje ilość sygnału wysyłanego do stopnia wzmacniacza. Nazywa się to stopniowaniem wzmocnienia i jest kluczem do uzyskania najlepszego brzmienia systemu audio.
Aby prawidłowo ustawić wzmocnienie wzmacniacza, należy upewnić się, że amplituner AV jest na właściwym kanale i że przedwzmacniacz jest w trybie HT Bypass. Oznacza to, że wejście przedwzmacniacza powinno być podłączone do HT Bypass wzmacniacza zintegrowanego, a wejście główne amplitunera AV powinno być podłączone do wejścia zasilania wzmacniacza.
Warto również wyłączyć wewnętrzny zasilacz amplitunera AV i upewnić się, że jest on uziemiony. Zapobiegnie to jego przegrzaniu i spowodowaniu pożaru.
Należy również upewnić się, że głośność przedwzmacniacza jest ustawiona na komfortowym poziomie odsłuchu. Możesz użyć do tego celu zestawu pokręteł głośności lub skorzystać z korektora w przedwzmacniaczu, aby dostroić dźwięk.
Aby w pełni wykorzystać możliwości amplitunera AV i przedwzmacniacza, należy poświęcić trochę czasu na ich prawidłowe podłączenie. Warto postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi amplitunera AV lub poprosić o pomoc profesjonalistę. W ten sposób unikniesz uszkodzenia sprzętu audio lub swojego słuchu podczas konfigurowania systemu kina domowego.
Podobne tematy