Jak podłączyć przedwzmacniacz gramofonowy do gramofonu

Jak podłączyć przedwzmacniacz gramofonowy do gramofonu

Przedwzmacniacz gramofonowy jest sercem odtwarzacza płyt winylowych i jest niezbędny, aby gramofon i odbiornik współpracowały ze sobą. Przedwzmacniacz gramofonowy przekształci delikatny “sygnał muzyczny” generowany przez Twoją wkładkę w coś, co Twój odbiornik będzie w stanie zrozumieć i przetworzyć, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się tymi słodkimi groovami, na które czekałeś.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy podłączaniu przedwzmacniacza gramofonowego jest rodzaj wkładki, z której korzystasz i sposób w jaki generuje ona sygnał (znany jako sygnał gramofonowy). Występują one w dwóch formach, jako ruchome magnesy (MM) i ruchome cewki (MC). Każda z nich ma swój własny charakter brzmieniowy, który może zależeć od własnych upodobań i kolekcji płyt.

Wkładki MM produkują niższe sygnały wyjściowe niż wkładki MC, więc twój przedwzmacniacz gramofonowy musi być w stanie wzmocnić je do poziomu liniowego, zanim zostaną przesłane do twojego amplitunera. Na szczęście wiele wysokiej klasy stopni gramofonowych posiada możliwość regulacji wartości pF, aby dopasować je do wartości sygnału z konkretnej wkładki – dzięki temu możesz mieć pewność, że właściwy sygnał jest dostarczany na dokładnie takim poziomie, jaki jest potrzebny.

Jest to niezwykle ważny aspekt, o którym należy pamiętać, ponieważ nieprawidłowe obciążenie może być równie szkodliwe dla Twojego dźwięku jak słabe EQ czy zbyt jasne filtry. Jeśli twój przedwzmacniacz gramofonowy nie jest w stanie dopasować się do wartości pF twojej wkładki, spowoduje to, że będzie on “okradał” cię z tych wysokich częstotliwości i stworzy znacznie ciemniejszą i bardziej matową sygnaturę dźwiękową niż ta, której spodziewałbyś się po swoim gramofonie lub odtwarzaczu płyt.

Istotna jest również znajomość impedancji wkładki, ponieważ może ona wpłynąć na to, jak efektywnie stopień gramofonowy odbierze z niej niskonapięciowy sygnał i wzmocni go do poziomu liniowego. W przeszłości wymagało to zastosowania dodatkowych transformatorów impedancyjnych typu “step up”, jednak większość współczesnych stopni gramofonowych wyposażona jest w łatwe w użyciu pokrętło impedancji o charakterze ciągłym lub przełącznikowym, dzięki czemu można zachować odpowiednie dopasowanie gramofonu i stopnia gramofonowego pod względem obciążenia sygnałem.

Twój przedwzmacniacz gramofonowy musi również posiadać wydajny zasilacz. Powinien być zdolny do dostarczenia takiej ilości watów, jakiej wymaga Twoja wkładka, aby móc wysłać pełen zakres częstotliwości, a to nie powinno być zagrożone przez zanieczyszczenia sieciowe.

Najlepsze stopnie gramofonowe są zaprojektowane tak, aby zminimalizować te efekty, z wysokiej jakości układami konwerterów DC na DC i zewnętrznymi zasilaczami wysokiego napięcia, zapewniającymi dużo przestrzeni.

Jeśli jesteś na rynku nowego przedwzmacniacza gramofonowego, istnieje wiele opcji dostępnych od różnych producentów. Dla osób dbających o budżet, istnieje kilka doskonałych opcji od firm takich jak Simaudio i Cambridge Audio, podczas gdy kilka samodzielnych modeli oferuje bardziej high-endowe doświadczenie.

Wszystkie te urządzenia można kupić oddzielnie lub w połączeniu z gramofonem i odbiornikiem. Jeśli nie jesteś gotowy na inwestycję w osobny przedwzmacniacz gramofonowy, dobrą opcją jest podłączenie wbudowanego w gramofon stopnia gramofonowego do amplitunera lub systemu hi-fi.

Można to zrobić albo przez gniazdo gramofonowe we wzmacniaczu, albo przez połączenie ‘tape out’ we wzmacniaczu. To proste zadanie do wykonania, a da ci większą kontrolę nad tym, jak muzyka jest odtwarzana przez twój system Hi-Fi, ponieważ będziesz miał kontrolę nad poziomami głośności.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *