Jak okablować wyłącznik światła

Jak okablować wyłącznik światła

Nauka, jak okablować przełącznik światła jest podstawową umiejętnością, którą powinien znać każdy właściciel domu. Zajmuje to tylko kilka minut i nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi.

Zacznij od wyjęcia włącznika ze skrzynki elektrycznej, aby odsłonić wszystkie przewody, które się z nim łączą. Sprawdź każdą długość pod kątem oznak uszkodzenia lub strzępienia, a następnie odetnij wszelkie zdegradowane sekcje za pomocą nożyc do cięcia drutu. Pozostaw około pół cala odsłoniętego drutu na każdej długości.

Szczypce w skrzynce narzędziowej elektryka są idealne do tego zadania, ponieważ mają przydatną funkcję, która pozwala na włożenie drutu przez mały otwór i wygięcie go w kształt litery U, aby dopasować go do śrub na przełączniku (obrazki 1 i 2). W ten sposób uzyskuje się szczelniejsze połączenie i zapobiega uszkodzeniu przewodu w przyszłości.

Po usunięciu starego przełącznika, odłącz całe zasilanie od skrzynki z wyłącznikiem. Jest to ważne, ponieważ praca z prądem jest niebezpieczna i nie można pracować na przewodach, jeśli są one nadal podłączone do przełącznika lub oprawy.

Jeśli masz na miejscu przełącznik jednokierunkowy, usuń go i dokładnie zidentyfikuj, który przewód jest podłączony do COM / C i który biegnie do L1 na nowym przełączniku. Zazwyczaj będzie to brązowy lub czerwony w starszych obwodach. Alternatywnie, możesz mieć 2-drogowy przełącznik na miejscu z podróżnymi zaciskami śrubowymi dla drugiego przewodu.

Następnie owiń czarny i biały przewód wokół mosiężnych śrub zaciskowych po prawej stronie przełącznika w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu połączenia będą się zaciskać w miarę obracania śrub.

Po zakończeniu owijania czarnego i białego przewodu, owiń miedziany przewód wokół zielonej śruby uziemiającej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Możesz również użyć szczypiec elektrycznych, ponieważ mają one przydatną funkcję, która pozwala na przełożenie drutu przez mały otwór, a następnie zagięcie go wokół wargi szczypiec (obrazki 3 i 4).

Na koniec włóż całą konfigurację do skrzynki elektrycznej, dokręć śrubę, a następnie włącz światło, aby sprawdzić, czy okablowanie jest bezpieczne.

Okablowanie trójdrożne: Wymaga to kilku dodatkowych kroków niż okablowanie jednokierunkowe, ale jest warte dodatkowego wysiłku, ponieważ przewody łączą wszystkie przełączniki ze sobą, dzięki czemu będą one włączać lub wyłączać się niezależnie.

Aby to zrobić, będziesz potrzebował długość kabla Romex, który jest 14-3 typu NM (lub 12-3, jeśli jest to przewód 12-gauge). Powinien mieć cztery przewody: czarny, biały, uziemienie i czerwony.

Czarny przewód będzie przenosił prąd z panelu elektrycznego do światła, natomiast biały i uziemienie połączą wyłącznik i oprawę. Czerwony przewód jest przewodem podróżnym, który może być podłączony do lewego lub prawego górnego zacisku na przełączniku.

Po wykonaniu wszystkich przewodów dla nowego przełącznika, nadszedł czas na jego instalację i wymianę starej pokrywy. Upewnij się, że przełącznik jest wypoziomowany i że nie dokręciłeś zbyt mocno śrub. Musisz również przymocować pokrywę z powrotem do skrzynki elektrycznej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *