Jak podłączyć trójkątny wyłącznik gwiazdowy

Jak podłączyć trójkątny wyłącznik gwiazdowy

Trójkątny przełącznik gwiazdowy jest przełącznikiem, który ma dwa obwody połączone razem. Jeden obwód to obwód gwiazdy, a drugi to obwód trójkąta. Silnik jest zasilany w obwodzie gwiazdy, gdy przełącznik jest zamknięty, a zasilany w obwodzie trójkąta, gdy przełącznik jest otwarty.

Pierwszym krokiem jest połączenie przewodem wyłącznika i źródła zasilania. Następnie należy wykonać obwód łączący armatury silników w trójkąt. Do tego celu służy czwarty stycznik i zestaw rezystorów.

Rezystory te są tak dobrane, że znaczny prąd jest w stanie przepłynąć przez uzwojenia silnika, gdy są one w obwodzie. Po otwarciu wyłącznika, prąd ten może być odprowadzony z uzwojeń do źródła zasilania przez stycznik trójkątny.

System ten zmniejsza wielkość przejściowych stanów łączeniowych o trzykrotność lub 173%. W normalnym trybie pracy te stany przejściowe przełączania są wynikiem zamykania się stycznika pomocniczego w odpowiedzi na wyłączenie cewek Kl i Ks przez timer.

Aby zapewnić, że silnik nigdy nie jest przełączany jednocześnie między gwiazdą i trójkątem, przewidziano blokadę elektryczną, która temu zapobiega. Uzyskuje się to poprzez podłączenie styku normalnie otwartego na cewce gwiazdy naprzeciwko styków blokady na styczniku trójkąta. Styk blokujący na cewce delta jest następnie podłączony równolegle do tego styku.

Styki blokady są następnie połączone z przełącznikiem, który może być aktywowany za pomocą urządzenia elektronicznego. Tym przełącznikiem może być dioda LED lub przekaźnik.

Alternatywnie, przełącznik może być typu pojedynczego cylindra z cewką, która zamyka się po naciśnięciu przycisku. Przełącznik może być również podłączony do przełącznika, który uruchamia wirnik silnika.

Ponadto armatury silnika mogą być przełączane w trójkącie delta za pomocą jednego połączenia mechanicznego (przełącznik toggle). Takie rozwiązanie stosuje się zwykle w silnikach elektrycznych o dużej mocy.

Po naciśnięciu przycisku ON, styk pomocniczy timera (KT)(3) w obwodzie cewki gwiazdowej zmienia swoje położenie z NC na NO. Odbywa się to w celu zapewnienia zatrzasku, który utrzyma włączoną cewkę stycznika głównego do czasu, gdy opóźnienie czasowe osiągnie ustawioną wartość.

Po osiągnięciu opóźnienia czasowego, aktywowana jest oddzielna cewka timera (C3) oraz styki wyłączające Ks i załączające Kt timera. Są one następnie przetaczane przez stycznik, który jest podłączony równolegle do wyłącznika ON.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *