Jak okablować przekaźnik dwustabilny

Jak okablować przekaźnik dwustabilny

Przekaźniki z blokadą lub przekaźniki “bistabilne” są coraz bardziej popularnym typem przełącznika w aplikacjach, w których efektywność energetyczna jest kluczowym priorytetem. Są one opcją o stosunkowo niskim poborze mocy i wysokiej temperaturze, która pozwala na niezawodne działanie przełączające bez użycia ciągłego napięcia wejściowego do cewki, dzięki czemu dobrze nadają się do stosowania w sytuacjach, w których znaczna ilość mocy nie jest dostępna lub nie można sobie na nią pozwolić.

Jak okablować przekaźnik bistabilny

Przekaźnik zatrzaskowy jest rodzajem przełącznika, który działa z “przełączającym” impulsem prądu w celu przesunięcia armatury (pasek metalu zawieszony między dwoma stykami) między jednym stanem a drugim. Jego kluczową cechą jest to, że w przeciwieństwie do większości innych typów przełączników przekaźnikowych, może on utrzymywać i zachować daną pozycję na czas nieokreślony pomiędzy każdym impulsem “przełączającym”, co umożliwia zastosowanie niższego poziomu prądu wejściowego do jego działania w dłuższych okresach czasu.

Istnieje wiele różnych typów przekaźników blokujących, każdy z nich ma swój własny, szczególny zestaw zalet i wad, które należy rozważyć przy wyborze najbardziej odpowiedniego urządzenia dla danej aplikacji. Z reguły przekaźniki o większej mocy mają większą cewkę, co oznacza, że mogą być używane z wyższym napięciem wejściowym do obwodów (i dlatego wymagają wyższego prądu wejściowego).

Przekaźniki zatrzaskowe mają zdolność do zapamiętania ostatniej pozycji, w którą zostały przesunięte i kontynuowania utrzymywania tej pozycji, jeżeli do cewki (cewek) zostanie ponownie przyłożony kolejny impuls ‘przełączający’. Jest to znane jako ‘funkcja pamięci’ i umożliwia ich ‘ustawianie’ i ‘zerowanie’ przez sterujące nimi przełączniki chwilowe.

Aby móc osiągnąć tę ‘pamięć’, przełącznik przekaźnikowy musi mieć parę przełączników chwilowych, z których każdy ‘ustawia’ i ‘resetuje’ go. W zależności od konkretnego typu i modelu przełącznika, można to osiągnąć za pomocą pojedynczego przełącznika ‘set’ lub ‘reset’, lub w przypadku przekaźnika elektromagnetycznego, za pomocą serii ‘biegunów’ lub ‘rozłączników biegunów’ pomiędzy dwoma cewkami przekaźnika.

Jest to ważne, ponieważ jeśli przełącznik przekaźnika jest tylko raz “ustawiony”, może nie być w stanie ponownie ustawić się prawidłowo, gdy jest to wymagane. Może to mieć negatywny wpływ na działanie obwodu lub urządzenia, do którego jest podłączony, i może spowodować, że będzie zachowywał się bardzo nieprzewidywalnie, gdy będzie próbował ‘zapamiętać’ swoją ostatnią pozycję lub ‘stan’, co może być potencjalnym problemem w niektórych środowiskach.

Alternatywnie, przekaźniki zatrzaskowe mogą być obsługiwane za pomocą pojedynczego ‘ustawionego’ przełącznika lub czujnika – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu bezrobotnik.pl. Może to być szczególnie korzystne w zastosowaniach, w których przekaźnik jest często wyzwalany przez instrukcje ręczne, takie jak automatyczny przełącznik, który wymaga, aby przekaźnik pamiętał ostatnią pozycję, na którą został przełączony.

Przekaźnik blokujący można również skonfigurować tak, aby “pamiętał”, który przełącznik został wciśnięty jako pierwszy, lub nawet, który przełącznik został “ustawiony” przez niego (na przykład w detektorze pociągów MRD1, gdzie przełączniki “Set” i “Reset” mają pierwszeństwo). Jest to powszechnie osiągane za pomocą pary przełączników “Set” i “Reset”, ale można to osiągnąć za pomocą szeregu innych typów przełączników “rozłączających bieguny” lub “przełączających bieguny”, w tym zarówno elektromagnetycznych, jak i mechanicznych typów przekaźników “rozłączających bieguny”.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *