Jak okablować krzyżowy wyłącznik schodowy

Jak okablować krzyżowy wyłącznik schodowy

Przełącznik schodowy krzyżowy jest jednoklawiszowym urządzeniem przełączającym, które umożliwia sterowanie dwiema grupami punktów świetlnych (lamp) lub dowolnymi innymi urządzeniami elektrycznymi z różnych miejsc. Stosowany jest najczęściej w okablowaniu klatek schodowych, a także w pokojach, halach i dużych pomieszczeniach, które posiadają dwie bramy wejściowe i wyjściowe.

Podstawową ideą krzyżowego wyłącznika schodowego jest zapewnienie pełnego obwodu dla przepływu prądu i świecenia żarówki, gdy oba wyłączniki są włączone, ale przerwanie obwodu, gdy tylko jeden jest włączony. Ta konstrukcja jest podobna do przełącznika trójdrożnego, ale wykorzystuje mniej przewodów.

Kiedy przełącznik trójdrożny jest podłączony, jego trzy zaciski są zwykle nazywane COM, L1 i L2. Czasami są one nazywane 1 Way, 2 Way lub nawet po prostu “Way”. Pierwszy zacisk jest podłączony do przewodu liniowego (fazowego), a drugi zacisk jest podłączony do przewodu neutralnego o potencjale ziemi. Trzeci zacisk zwykle nie jest podłączony, ale dobrze jest się upewnić, że tak jest, ponieważ może to spowodować porażenie prądem.

Oprzewodowanie 3-drogowe i tabela prawdy bramek logicznych

Standardowa metoda łączenia przełączników 3-drogowych opiera się na bramce logicznej, znanej również jako bramka wyłączająca-NOR lub bramka Ex-OR. Ta bramka logiczna jest bardzo podobna do standardowego układu cyfrowego, ponieważ pozwala na uzależnienie stanu lampy lub innego urządzenia elektrycznego od zacisków COM obu przełączników, które są podłączone do ich odpowiednich zacisków L1 i L2.

Aby połączyć obwód za pomocą tego przełącznika, pierwszy zacisk COM każdego przełącznika musi być podłączony do jego własnego zacisku L1, a drugi zacisk COM każdego przełącznika musi być podłączony bezpośrednio do ich własnego zacisku L2. Takie połączenie jest powszechnie określane jako konstrukcja “Break Before Make”, ponieważ pierwsze połączenie musi zostać przerwane przed wykonaniem drugiego.

Jest to świetny sposób na uniknięcie problemu “dyndającego przełącznika”, który jest zbyt powszechny w przypadku przełączników trójdrożnych. Jest to również skuteczny sposób na zmniejszenie liczby przewodów, które są używane w obwodzie, a tym samym zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną.

Dodatkowo, przełącznik może być ustawiony tak, że wpływa tylko na prąd, który przechodzi do obciążenia z przewodu liniowego, a nie na inne przewody obwodu. Jest to szczególnie przydatne, gdy wyłącznik będzie znajdował się w bliskim sąsiedztwie żarówki, która potencjalnie mogłaby zostać uszkodzona przez zbyt duży prąd przepływający przez nią.

Warto zawsze instalować wyłączniki ze śrubą uziemiającą, ponieważ jest to ważny element bezpieczeństwa domu lub obiektu komercyjnego. Śruba ta często znajduje się na metalowym pasku wyłącznika, ale może być również z boku lub w innym miejscu.

Aby sprawdzić trzy kolorowe przewody w każdej skrzynce pod kątem napięcia, użyj multimetru i dotknij jedną sondą do znanego uziemienia, takiego jak metalowa skrzynka gniazdka lub goły przewód uziemiający. Jeśli nie uzyskasz odczytu, skrzynka nie jest uziemiona i powinna zostać wymieniona.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *