Przekaźnik to urządzenie, które może być podłączone do przełączania między różnymi obwodami. Są one bardzo przydatne w wielu sytuacjach i mogą być zaprogramowane do automatycznego włączania lub wyłączania, gdy wystąpi pewne zdarzenie. Może to obejmować wszystko, od temperatury czujnika do naciśnięcia przycisku.
Przekaźniki mogą być kwadratowe lub okrągłe w kształcie, i pochodzą z dwóch lub trzech zestawów styków w zależności od typu, który kupujesz. Styki w przekaźniku mogą być oznaczone jako normalnie otwarte (N.O.), normalnie zamknięte (N.C.) lub wspólne (C).
Zanim do cewki zostanie przyłożona energia elektryczna, każda z tych pozycji przełącznika jest oznaczona symbolem lub jest oznaczona jako “normalnie otwarta”. Na przykład, prostokątny symbol z dwoma równoległymi liniami jest oznaczony jako normalnie otwarty.
Gdy przez cewkę przepływa niewielki prąd, wytwarza on pole elektromagnetyczne, które przyciąga jeden z biegunów i ściąga go w określone miejsce na armaturze. Powstały w ten sposób ruch biegunów mechanicznie włącza lub wyłącza przełączniki przekaźnika.
Stąd pochodzi określenie “przełącznik elektryczny”. Przekaźnik to urządzenie mechaniczne, które po zasileniu napięciem sygnałowym lub sterującym działa jak przełącznik elektryczny. Jest bardzo podobny do tradycyjnego przełącznika w tym, że przełącznik jest podłączony do źródła zasilania, a przełącznik może być przesuwany z pozycji otwartej (ON) do pozycji zamkniętej (OFF).
Jednak w przeciwieństwie do normalnego przełącznika, nie ma fizycznego ruchu lub “flip” między pozycjami ON i OFF przekaźnika. Zamiast tego, pole magnetyczne cewki przekaźnika “ściąga” biegun przekaźnika do określonej pozycji na armaturze.
Na przekaźniku znajdują się trzy styki – biegun środkowy, styk N/O oraz styk N/C. Styk N/O jest zwykle podłączony do masy, a styk N/C jest zwykle podłączony do źródła napięcia dodatniego.
Przekaźnik jest również zwykle chroniony przez diodę zamachową, która zaciska napięcie wsteczne przez cewkę do około 0,7V, rozpraszając każdą zmagazynowaną energię. To pomaga chronić tranzystor przełączający, który jest używany w przekaźniku.
Test cewki przekaźnika
Dobrym sposobem na przetestowanie cewki przekaźnika jest użycie multimetru ustawionego w trybie ciągłości, i umieszczenie sondy na każdym z zacisków cewki. Jeśli miernik wyda sygnał dźwiękowy lub pokaże cyfrowy odczyt, cewka jest sprawna. Jeśli nie, to cewka jest prawdopodobnie otwarta lub uszkodzona i należy zamówić nową.
Uszkodzenie przez łuki
Jeśli styki cewki przekaźnika zostaną uszkodzone przez łuki, w końcu “zespawają się” ze sobą i spowodują znaczny wzrost spadku napięcia na stykach. Może to być nieakceptowalnie wysokie dla obwodu obciążenia, zwłaszcza jeśli pracuje on przy 12 lub 24 V.
Warto więc wiedzieć jak działa proces łuku elektrycznego przed próbą naprawienia problemów, które możesz napotkać z cewką przekaźnika. W przypadku wystąpienia problemu, należy sprawdzić rezystancję styków cewki przekaźnika przed jej usunięciem. Jeśli styki przekaźnika mają zbyt dużą rezystancję, może to być znak, że ulegają uszkodzeniu w wyniku łuku elektrycznego i wymagają wymiany.
Podobne tematy