Jak okablować wyłącznik dwuprzewodowy

Jak okablować wyłącznik dwuprzewodowy

Przełącznik dwudrogowy jest rodzajem przełącznika, który pozwala kontrolować obwód elektryczny z dwóch różnych miejsc. Są one powszechnie stosowane w okablowaniu klatek schodowych, aby włączyć lub wyłączyć żarówkę z góry lub z dołu klatki schodowej, ale mogą być również używane do sterowania światłami w pokojach lub korytarzach z wieloma wejściami do nich.

Przełączniki dwukierunkowe mają zazwyczaj trzy zaciski, które są połączone w dwóch oddzielnych pozycjach (niektórzy nazywają te przewody “1 Way” lub “2 Way”). W jednej pozycji, zacisk COM jest podłączony do L1; w drugiej, jest podłączony do L2. Ta konstrukcja jest określana jako przełącznik “break before make”, ponieważ pierwsze połączenie musi zostać przerwane przed wykonaniem drugiego.

Podczas instalacji nowych wyłączników ważne jest, aby oznaczyć oba wspólne przewody w skrzynce wyłącznika. Pomoże to później odróżnić je od innych przewodów podczas wymiany wyłącznika.

Krok 1: Poluzuj śruby mocujące przewody do obudowy wyłącznika. Pamiętaj, aby użyć szczypiec, a nie palców, ponieważ śruby przełącznika mogą być ciasne lub trudne do usunięcia.

KROK 2: Oznacz wspólne przewody w obudowie przełącznika i oznacz je kawałkiem taśmy elektrycznej. Gdy to zrobisz, przełącznik powinien być łatwiejszy w montażu i wymianie.

Teraz, gdy oznaczyłeś wspólne przewody, możesz otworzyć skrzynki przełączników. Powinieneś być w stanie zobaczyć osiem przewodów, w tym dwa białe (neutralne) przewody, które łączą się w nakrętce i dwa czarne przewody, które łączą się z zaciskami śrubowymi. Będziesz również w stanie zobaczyć trzy zielone lub gołe miedziane przewody, które są przewodami uziemiającymi.

Po zidentyfikowaniu przewodów, odłącz zaciski i przewody uziemiające, odkręcając nakrętkę na każdym końcu. Powinno to uwolnić przewody na tyle, aby można je było wygiąć w haczyk, który będzie pasował do śrub nowego przełącznika.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie końcówek przewodów pod kątem śladów uszkodzeń i zdegradowanych części. Odetnij uszkodzone części za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego lub nożyc do cięcia drutu.

Należy również sprawdzić przewody przychodzące i obciążeniowe, aby upewnić się, że wszystkie są nienaruszone, jak również wszelkie przewody uziemiające. Często przewody uziemiające nie są przymocowane do wyłączników i dobrze jest je podłączyć tak, aby tworzyły równe połączenie.

Po odłączeniu przewodów będziesz mógł wyjąć przełącznik ze ściany. Uważaj, aby nie uszkodzić żadnego z przewodów podczas jego wyciągania.

Krok 4: Odkręć zaciski i przewody uziemiające od wyłącznika. Następnie możesz zdjąć go ze ściany i wymienić na nowy wyłącznik.

Podczas instalacji wyłącznika upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi podłączenia przewodów przychodzących i obciążających do zacisków wyłącznika. Zapewni to prawidłowe działanie wyłącznika po jego zainstalowaniu.

Po wykonaniu tych czynności powinieneś mieć nowy włącznik światła, który działa tak jak stary. Teraz możesz zacząć kombinować, jak sterować światłem z dowolnego miejsca!

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *